Tylki rosyjskie i z czym je używać?

Tylki rosyjskie to metalowe końcówki, które służą do wyciskania kremów. Pozwalają one na otrzymywanie różnego rodzaju wzorów, np. przypominają trawę, włosy lub kwiaty i liście. Ich używanie nie jest trudne, ale należy wiedzieć jak to robić. Co jest niezbędne?

Rękaw cukierniczy


Same tylki nie wystarczą. Konieczne jest użycie rękawa cukierniczego. Może on występować w bardzo różnych formach. Najczęściej jest to jednorazowy worek, którego czubek ścina się. Umieszcza się w nim tylkę rosyjską tak, by jej czubek wystawał poza folię. Alternatywą są rękawy wykonane z silikonu. Można je wykorzystywać wiele razy i nadają się do mycia w zmywarce. Takie rękawy są bardziej przyjazne dla środowiska. Ich cena sprawia jednak, że sięgają po nie profesjonaliści lub osoby, które kochają ozdabianie ciast.

Adapter


Czasami niezbędny jest adapter. Zależy to od samego rękawa. Te wykonane z bardziej trwałych tworzyw najczęściej wymagają dodatkowej przejściówki, która łączy rękaw z samą tylką rosyjską. Zapobiega to jej przesuwaniu się i pozwala na idealne dopasowanie rozmiarów. Wielkość adapteru, a dokładnie średnica jego otworu jest uzależniona bezpośrednio od wielkości tylki. Tą zaś należy dopasować do wielkości potrzebnego wzoru oraz konsystencji kremu. Zbyt rzadki i płynny krem nie nadaje się do formowania. Będzie brzydko spływał i popsuje całą pracę. Warto, więc zadbać o jego konsystencję. Można to zrobić wykonując kilka ozdób testowych przy pomocy różnych tylek. Po godzinie należy sprawdzić, czy ozdoby się zniekształciły. Jeśli tak, to trzeba popracować nad kremem.