Z jakiego materiału wybrać pudełko na ciasto

Wybierając w cukierni ciasto, głównie przykłada się największą wagę do tego, jakie ma być konkretnie ciasto, jaki ma być jego smak, a także wielkość. Oczywiście jest to bardzo zasadne, jednak podczas tych decyzji nie można pominąć innej, bardzo ważnej podczas realizowania takiego zakupu, decyzji. Chodzi tu oczywiście o to, w czym takie ciasto będzie transportowane.

Materiał na pudełko

Kluczowe w wyborze pudełka na ciasto jest zdecydowanie się na odpowiedni materiał, z którego będzie on wykonany. Będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo transportu ciasta, lecz także na wygodę, a często wręcz skuteczność dostarczenia ciasta w całości do domu.
Bardzo dobrze w tym celu sprawdza się np. tektura lita, która jest nie tylko dostatecznie trwała i sztywna, aby nie powstało ryzyko uszkodzenia opakowania, lecz także jest całkowicie neutralna dla żywności. Pozwala jej oddychać, dzięki czemu nie nasiąka ona wilgocią.
Często można także spotkać opakowania wykonane ze zwykłej tektury falistej, która najczęściej wykorzystywana jest w przypadku dostarczani pizzy. Jest to materiał o przyzwoitych parametrach, jednak nie posiada odpowiednich certyfikatów dotyczących bezpieczeństwa transportowania w nim żywności. Z tego też powodu nie ma pewności, czy pudełko na ciasto wykonane z takiego materiału nie będzie miało negatywnego wpływu na ciasto podczas jego transportu.
Innym rodzajem opakowań są wersje po prostu plastikowe. Są one bardzo tanie i posiadają stosowane certyfikaty. Niestety zupełnie nie przepuszczają powietrza, co powoduje, że ciasta w nich się pocą.